Misja w Alamo została założona w 1718 jako pierwsza misja w San Antonio i jedna z najstarszych hiszpańskich misji w Teksasie. Założoną ją, m.in w celu edukacji amerykańskich Indian poddanych chrystianizacji. Po kilkudziesięciu latach, w 1793 poddano ją sekularyzacji i opuszczono. Przez lata służyła głównie jako przystanek dla podróżnych między wschodnim Teksasem, a Meksykiem. Dziesięć lat póżniej, w 1803 roku meksykańska armia przysposobiła starą misję jako posterunek wojska i nadała mu nazwę Alamo. W 1835 roku, w trakcie wojny o niepodległość Teksasu, zdobyli ją teksańczycy i okupowali przez wiele miesięcy, aż do słynnej bitwy w marcu 1836.
Obrona Alamo zakończyła się klęską obrońców. Misji broniło jedynie dwustu Teksańczyków, którzy przez 13 dni stawiali opór, ponad trzy tysięcznej armii Meksykanów. Zginęli wszyscy teksańscy żołnierze, w tym najsłynniejsi z nich: William Travis, James Bowie i David Crockett. Oszczędzono kilku niewolników, kobiety i dzieci aby roznieśli wieść o druzgocącej porażce. Zamiast osłabić ducha walki teksańskich rewolucjonistów, świadectwo ocalałych odniosło odwrotny skutek. Bohaterstwo i niezłomność obrońców Alamo w obliczu przeważającej siły wroga stało się symbolem oporu, a zebrane przez generała Houston-a wojska, w zwycięskiej bitwie pod San Jacinto, atakowały Meksykanów wykrzykując „Remember the Alamo”. Nazwiska obrońców misji, oprócz jednego nieznanego żołnierza, wyryte są dzisiaj na tablicy pamiątkowej w głównym budynku misji.
Potomkowie ludzi, którzy zginęli w Alamo, do dzisiaj szczycą się swoimi przodkami. Posiadanie w rodzinie obrońcy Alamo, jest powodem do dumy i ma wręcz wydźwięk arystokratyczny. Po zwycięskiej wojnie z Meksykiem, jako jedyny amerykański stan, Teksas był przez krótki okres niepodległym państwem i został przyłączony do Unii jako równorzędne państwo. To tkwi w świadomości jego mieszkańców. Teksańska flaga jako jedyna flaga stanowa ma prawo wisieć na równi z flagą amerykańską. Chyba, że znajdują się na jednym maszcie, wtedy amerykańska flaga powiewa na górze. Do dzisiaj Teksańczycy zwą się stanem samotnej gwiazdy „Lonestar state”, a Alamo nadal jest żywym symbolem narodowym i częścią jego tożsamości.