Gdzie znajduje się stolica kowbojów?

Mówi się, że Polaków można spotkać niemal wszędzie na świecie. Coś w tym jest. Nasi rodacy mieli swój udział nawet w powstaniu miasteczka uważanego dziś za stolicę kowbojów. Co to za miejsce?

Źródło: National Geographic
Opublikowano: 08-09-2023

The Cowboy Capital zdobywcą GRAND PRIX na XVIII Festiwalu Losy Polaków

Jak Amerykanie świętują Dzień Dziękczynienia

Jak Amerykanie świętują Dzień Dziękczynienia. Rozmowa o historii, zwyczajach i potrawach towarzyszących obchodom najważniejszego święta Amerykanów.

 

Źródło:TVP2
Opublikowano: 23-11-2023

RMF_FM_logo.svg-300x200

Czym tak na prawdę jest Voodoo? Kim są ludzie bagien i jak jedna z plantacji bawełny w Nowym Orleanie rozlicza się z przeszłością i historią niewolnictwa? Między innymi o tym w swojej najnowszej książce „Luizjańskie gumbo” pisze Artur Owczarski. Z podróżnikiem i reportażystą spotkała się Katarzyna Staszko.

To nie jest typowa książka podróżnicza ani typowy reportaż. To coś więcej – historia dźwięków, smaków i bolesnej przeszłości. To też dowód na to, jak różnorodna jest Luizjana, którą przez wieki kształtowali Afrykanie, potomkowie amerykańskich Indian, osadnicy z Europy, Karaibów i Nowej Szkocji. Nowy Orlean – największy z niewolniczych portów – to „ewenement na skalę globalną (…), który uczy, że koegzystencja w pokoju prowadzi do akceptacji, z czasem do asymilacji, w konsekwencji do tolerancji, aż w końcu do naturalności. Po drodze musi wydarzyć się wszystko, do czego ludzkość, jak już nieraz pokazała, jest zdolna: niewolnictwo, rasizm, prześladowani, wojny, wyzysk, segregacja rasowa. Ale ci, którzy sięgając kilka pokoleń wstecz, mogą wymienić wśród swoich przodków niemieckiego piekarza, indiańskiego wojownika, afrykańskiego niewolnika z terenów dzisiejszego Beninu i francuskiego arystokratę, rozumieją, co to jest różnorodność” – pisze Artur Owczarski. I zaprasza nas w kolejną podróż.
download

Jak wygląda życie na bagnach Luizjany? „Jeżeli trafisz na węża, to możesz mieć kłopoty”

TOK-FM_logo

Gościem Przemysława Iwańczyka był Artur Owczarski – podróżnik, autor książek i reportaży.

download

Na premierowy reportaż Owczarskiego składają się rozmowy z mieszkańcami Luizjany, ukazujące ich mentalność. Jaki tak naprawdę jest ten stan…


download (1)

W każdą niedzielę, tuż po godzinie 16.00 zapraszamy do poznawania JASNEJ STRONY ŚWIATA. Naszym przewodnikiem po najbardziej niezwykłych miejscach na Ziemi jest Marek Tomalik – podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz, z wykształcenia geolog.

images (1)

Artur Owczarski, reportażysta skupiony na opisywaniu współczesnej Ameryki, opowiada o swoim pisarskim warsztacie i najnowszej książce, pt. „Luizjańskie gumbo”.


eca9b627-7f5c-42ca-b97d-79f4e03b07fd-300x169

Książki Artura Owczarskiego do nabycia na stoisku organizatora w trakcie dziewiątej edycji American Cars Mania 2022 na Tarczyński Arena we Wrocławiu 26-28.06.2022

AmerykaBW-logo-300x134

Jak można połączyć pracę i pasję jednocześnie czerpiąc z tego przyjemność.

images-150x150

Cała prawda o Teksasie

Trzecim gościem tej serii podcastów jest Artur Owczarski – pisarz, podróżnik i jednocześnie wydawca tejże książki. Porozmawiamy nie tylko o mojej książce ale i książkach Artura oraz o jego niedawno zakończonej podróży do Luizjany. Zapraszam do ogniska! Marek Tomalik.