W mojej reporterskiej pasji najbardziej lubię historie ludzi, których nigdy bym nie poznał gdybym nie zdecydował się zacząć pisać książki. Kieruje mną ciekawość, żądza wiedzy, odrzuca komercyjna i bezrefleksyjna codzienność. Wiedza jest pasjonująca, a przekazywana przez drugiego człowieka bezcenna bo subiektywna i ulotna. Żeby poznawać świat trzeba go smakować, wyjść do ludzi i posłuchać ich historii, a dla tych, którzy nie mają na to czasu lub możliwości są książki i filmy, które tworzę właśnie z myślą o innych.

Jestem autorem książek o USA w tym reportażu pt. „Teksas to stan umysłu”, w którym wiele uwagi poświęcam miasteczku Bandera w Teksasie. Tę społeczność założyli w połowie XiX wieku Polacy. Bandera szczyci się tytułem światowej stolicy kowbojów, nadanym przez amerykański Kongres w 2016 roku. Ludzie na co dzień chodzą tam ubrani w stylu western, zakazano umieszczania billboardów reklamowych i budowania sklepów wielkopowierzchniowych. Wszystko po to aby utrzymać kowbojski charakter miasteczka. Co tydzień na miejskim stadionie organizowane jest rodeo, a z Bandery w której mieszka około 1000 mieszkańców pochodzi kilkunastu mistrzów świata rodeo. Znajduje się tam również najstarszy polski kościół w USA. W 2019 roku zostałem honorowym mieszkańcem miasta.

Aktualnie wraz z amerykańską ekipą filmową przygotowuje film dokumentalny o Banderze, pt. „The Cowboy Capital”. Realizujemy ten projekt, aby widzowie mogli poznać m.in. polskie tradycje kowbojskie. Jego bohaterami będą mieszkańcy miasta: sędzia, młody zawodnik rodeo, kowbojki, kowboje, rekonstruktorzy-rewolwerowcy, farmerzy. Zależy nam na pokazaniu atmosfery tej niezwykłej, kultywującej kowbojskie tradycje, społeczności, nostalgii za czasami gdy czas płynął wolniej. Jej autentyzmu i panujących tam zwyczajów.

Zapraszamy samorządy, fundacje i firmy, które chciałyby zaangażować się w produkcję tego dokumentu. Wspiera nas ich już kilka włącznie z Gminą Strzelce Opolskie skąd pochodzili założyciele Bandery. Ten międzynarodowy projekt to efekt siły marzeń, pasji i wiary ludzi zarówno ze świata biznesu, jak i samorządu, że warto pokazywać na dużym ekranie „zwyczajnych” ludzi i ich historie.

Film powstanie w dwóch wersjach językowych: polskiej i amerykańskiej. Planujemy wyświetlać go na festiwalach filmów podróżniczych i filmów dokumentalnych zarówno w Polsce jak i w USA.

Osoby zainteresowane wsparciem projektu zapraszam do kontaktu: artur@owczarskiartur.pl

Więcej o tym projekcie opowiadam tutaj:

Film będzie nakręcony w „klimacie” podobnym do powyższej produkcji, której autorem również jest reżyser „The Cowboy Capital”

Kim jest kowboj?

Teaser „The Cowboy Capital”

Zawsze zmierzam do celu, czasem droga jest dłuższa i trudniejsza, ale warta zachodu i tym razem będzie tak samo. Wiem, że ten film musi powstać. Dlatego wśród pasjonatów podróży, nawet palcem po mapie, wśród wielbicieli prawdziwych westernów i wśród moich czytelników, szukam Patronek, Patronów, którzy wraz ze mną pokażą Banderę, jej surowe piękno i wyjątkowość tego miasta.

Wspierają nas:

DREAM-AND-DO-LOGO-CMYK_FIN (1)
Herb Strzelce z nazwa mala
Temat
images-1
Katalogmarzen.pl - logotyp - kolor - RGB (by Kiwi Marketing)
BookEdit_logo_RGB_500x150px
Obraz 11.02.2023, godz. 10

Możecie wesprzeć nas na Patronite.pl