W mojej reporterskiej pasji najbardziej lubię historie ludzi, których nigdy bym nie poznał gdybym nie zdecydował się zacząć pisać książki. Kieruje mną ciekawość, żądza wiedzy, odrzuca komercyjna i bezrefleksyjna codzienność. Wiedza jest pasjonująca, a przekazywana przez drugiego człowieka bezcenna bo subiektywna i ulotna. Żeby poznawać świat trzeba go smakować, wyjść do ludzi i posłuchać ich historii, a dla tych, którzy nie mają na to czasu lub możliwości są książki i filmy, które tworzę właśnie z myślą o innych.
Jestem autorem książek o USA w tym reportażu pt. „Teksas to stan umysłu”, w którym wiele uwagi poświęcam miasteczku Bandera w Teksasie. Tę społeczność założyli w połowie XiX wieku Polacy. Bandera szczyci się tytułem światowej stolicy kowbojów, nadanym przez amerykański Kongres w 2016 roku. Ludzie na co dzień chodzą tam ubrani w stylu western, zakazano umieszczania billboardów reklamowych i budowania sklepów wielkopowierzchniowych. Wszystko po to aby utrzymać kowbojski charakter miasteczka. Co tydzień na miejskim stadionie organizowane jest rodeo, a z Bandery w której mieszka około 1000 mieszkańców pochodzi kilkunastu mistrzów świata rodeo. Znajduje się tam również najstarszy polski kościół w USA. W 2019 roku zostałem honorowym mieszkańcem miasta.
Aktualnie wraz z amerykańską ekipą filmową przygotowuje film dokumentalny o Banderze, pt. „The Cowboy Capital”. Realizujemy ten projekt, aby widzowie mogli poznać m.in. polskie tradycje kowbojskie. Jego bohaterami będą mieszkańcy miasta: sędzia, młody zawodnik rodeo, kowbojki, kowboje, rekonstruktorzy-rewolwerowcy, farmerzy. Zależy nam na pokazaniu atmosfery tej niezwykłej, kultywującej kowbojskie tradycje, społeczności, nostalgii za czasami gdy czas płynął wolniej. Jej autentyzmu i panujących tam zwyczajów.