Droga 66
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że Route 66 to najsłynniejsza droga świata. Kto nie słyszał o słynnym szlaku ciągnącym się na dystansie prawie czterech tysięcy kilometrów z Chicago do Santa Monica w Kalifornii. Amerykanie nazywają ją Mother Road – Drogą Matką. Budowę rozpoczęto pod koniec lat dwudziestych dwudziestego wieku w celu stworzenia wygodnego połączenia drogowego z Kalifornią. Droga oznaczała rozwój gospodarczy, zarówno w skali makro – kraju, jak i w skali mikro – była szansą dla lokalnych społeczności mieszkających na jej trasie.
Pierwsza wielka fala podróżnych na Route 66 pojawiła się podczas migracji spowodowanej wielkim kryzysem gospodarczym lat dwudziestych i początku lat trzydziestych. Setki tysięcy ludzi, nie mając szans na znalezienie pracy, ruszały na zachód szukać lepszego życia. Do tego w latach trzydziestych na dużych połaciach stanów: Kolorado, Oklahoma, Nowy Meksyk, Kansas i Teksas trwały niespotykane dotąd zamiecie piaskowe. Wiatr podnosił olbrzymie ilości piachu i roznosił je po około 400 tysiącach kilometrów kwadratowych w USA i Kanadzie. Piachu było tak wiele, że często za dnia panowała praktycznie kompletna ciemność. Okres ten nazywany jest czasem Dust Bowl. Wyjałowienie gleby, brak możliwości jej uprawy i ciągle unoszący się w powietrzu piach skutkowały wielką migracją. Szacuje się, że w tym czasie swoje domy opuściło 210 tysięcy ludzi. Jechali do Kalifornii Route 66. Interes wzdłuż drogi kwitł w najlepsze.
Cierpienie imigrantów, którzy utracili możliwość dalszego życia w swoich domach i ich ciężkie realia życia po przybyciu do Kalifornii opisał w swojej książce późniejszy noblista. John Steinbeck. W słynnej powieści z roku 1939 Grona gniewu, za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera, nazwał drogę 66 „Mother Road” – drogą matką. Dzięki jego powieści i nakręconemu rok później na jej podstawie filmowi Route 66 weszła na stałe do świadomości społecznej jako droga matka. Stała się symbolem podróży ku lepszej przyszłości, dążenia do realizacji marzeń, szukania nowych możliwości. To położyło fundament pod jej znaczenie dla amerykańskiej kultury. Tak rodziła się legenda Route 66.

Ponad 100 książek nagrodzonych w kwartalnych plebiscytach serwisu Granice.pl („Najlepsza książka na wiosnę”, „Najlepsza książka na lato”, „Najlepsza książka na jesień” oraz „Najlepsza książka na zimę”) rywalizowało w kilkunastu kategoriach o uznanie jurorów i internautów w najstarszym internetowym konkursie i plebiscycie „Książki Roku”, organizowanym od 2009 roku przez redakcję serwisu Granice.pl. W głosowaniu oddano ponad 75 tysięcy głosów. Moja „Droga 66”, dzięki głosom internautów, zajęła pierwsze miejsce w kategorii „podróże literackie”. Bardzo dziękuję.