Napisano o nich niezliczoną liczbę książek, artykułów i nakręcono wiele filmów. Są nieodłączną częścią amerykańskiej kultury i mitu dzikiego zachodu. Brali udział w pojmaniu Bonnie i Clyde, zapobiegli zamachowi na dwóch prezydentów Stanów Zjednoczonych, a dzisiaj zajmują się najważniejszymi sprawami morderstw i korupcji politycznej. Służą jako najwyższej klasy detektywi, współpracują z najważniejszymi agencjami bezpieczeństwa USA i zajmują się najpoważniejszymi przestępstwami. Nie każdy może zostać Texas Ranger. Do tego potrzeba lat doświadczenia w policyjnej służbie, nieposzlakowanej opinii, inteligencji i determinacji. To misja i honor.
Wbrew pozorom, najsłynniejszym strażnikiem Teksasu nie był Chuck Norris, bohater popularnego serialu ale kapitan Jack Coffee Hays. Dowódca rangersów, który 21 lat po powołaniu formacji przez Stephana Austina w 1823 roku zrobił z rangersów, coś na wzór dzisiejszych oddziałów specjalnych. Mieli być szybcy, wybitnie celnie strzelać i jeździć konno, zorganizowani, zdyscyplinowani i potrafić operować na terytorium wroga. Bezlitośnie tropili przestępców i służyli na granicy życia anglosaskich osadników z Meksykiem i Indianami. Sami często posądzani byli o zbytnią brutalność i zabójstwa. To były czasy dzikiego zachodu, a przez dziesięciolecia w oddziałach rangersów służyli różnej maści ludzie. Kolejne zakręty historii wymagały różnorakich działań i niektóre z nich trudno nazwać moralnymi. Hays uczył swoich ludzi metod tropienia, które wzorował na sposobach Indian Guerrilla i bezbłędnej jazdy konnej. To za jego czasów rangersi zostali wyposażeni w rewolwery, które ostatecznie przechyliły szalę dominacji białych nad indiańskimi plemionami.
Wszystko zaczęło się od 10 ludzi, wyznaczonych w 1823 roku przez Stephana Austina, do ochrony anglosaskich osadników na terenie Teksasu. Dopiero kilkanaście lat później formacja została sformalizowana, gdy w jej szeregach służyło już kilkuset rangersów.
Przez lata rangersi walczyli z Komanczami i Apaczami. Chronili osadników przed przestępcami, Meksykanami i przede wszystkim Indianami. W przeważającej mierze, pod płaszczem ochrony osadników, chodziło o kolonizację Teksasu, zachodu kontynentu. Niezliczone bitwy rangersów z Indianami uprawniają do stwierdzenia, że historia potyczek i wielkich bitew białych i Indian na terenie Teksasu to historia Texas Rangers.
Przewaga Rangersów nad regularnym wojskiem polegała na ich mobilności, świetnym wyszkoleniu, doborze ludzi, którzy wierzyli w to co robią i ich znajomości terenu. Byli szybcy i skuteczni, przez co przez większość XIX i początek XX wieku rozumiano konieczność istnienia jednostki. Zdarzały się jednak okresy gdy rozwiązywano oddziały rangersów, jak, np. przed wojną secesyjną. W czasie wojny rangersi walczyli po stronie południa, potem zastąpieni przez stanową policję zostali przywróceni do służby wiele lat później.
Koniec XIX wieku to czas, w którym w dużej mierze powstała legenda rangersów. Wiele sukcesów w pojmaniu słynnych przestępców z dzikiego zachodu, ostateczne pokonanie Indian, sukcesy w śledzeniu morderców i niepokornych plemion. To wszystko zbudowało legendę niezłomnych, nigdy zmęczonych, śpiących w siodle jeźdźców, których broń zawsze była naładowana i którzy nigdy nie chybiali. Na granicy pełnili rolę żołnierzy walczących z Indianami i Meksykanami. Gdy dochodziło do regularnych przestępstw i morderstw, zmieniali rolę i pełnili obowiązki detektywów i śledczych.
Rangersi budzili strach zarówno po amerykańskiej jak i meksykańskiej stronie granicy. Indianie również się ich obawiali. Przez lata zdarzały się gwałty, tortury, egzekucje, za które byli odpowiedzialni. Bezlitosne metody powodowały, że mieli wielu przeciwników. Byli, m.in. odpowiedzialni za masakrę w Porvenir gdzie dopuścili się zabójstwa 16 meksykańskich mężczyzn i chłopców.
Pod koniec lat dwudziestych dziewiętnastego wieku oddziały rangersów skurczyły się do 45 ludzi, aż w końcu rozwiązano jednostkę. Dopiero w 1935 roku powołano do życia Texas DPS (Teksański Departament Bezpieczeństwa Publicznego), którego częścią, do dzisiaj pozostaje jednostka Texas Rangers.