Site Overlay

Media

.

To nie jest typowa książka podróżnicza ani typowy reportaż. To coś więcej – historia dźwięków, smaków i bolesnej przeszłości. To też dowód na to, jak różnorodna jest Luizjana, którą przez wieki kształtowali Afrykanie, potomkowie amerykańskich Indian, osadnicy z Europy, Karaibów i Nowej Szkocji. Nowy Orlean – największy z niewolniczych portów – to „ewenement na skalę globalną (…), który uczy, że koegzystencja w pokoju prowadzi do akceptacji, z czasem do asymilacji, w konsekwencji do tolerancji, aż w końcu do naturalności. Po drodze musi wydarzyć się wszystko, do czego ludzkość, jak już nieraz pokazała, jest zdolna: niewolnictwo, rasizm, prześladowani, wojny, wyzysk, segregacja rasowa. Ale ci, którzy sięgając kilka pokoleń wstecz, mogą wymienić wśród swoich przodków niemieckiego piekarza, indiańskiego wojownika, afrykańskiego niewolnika z terenów dzisiejszego Beninu i francuskiego arystokratę, rozumieją, co to jest różnorodność” – pisze Artur Owczarski. I zaprasza nas w kolejną podróż.

Osią kompozycyjną książki są rozmowy z mieszkańcami Luizjany, które składają się na obraz ich mentalności. W opowieści bohaterów wplecione zostały elementy historyczne, kulinarne i muzyczne. Część z tych osób to osoby publiczne: słynni myśliwi, politycy, bohaterowie popularnych seriali telewizyjnych, muzycy uhonorowani nagrodami Grammy, znani kucharze, filmowcy, działacze społeczni.

W 1803 r. Thomas Jefferson przystał na warunki Napoleona i odkupił od Francuzów całą Luizjanę, tym samym dwukrotnie powiększając terytorium Stanów. To prawdopodobnie najlepszy interes w historii, jaki zrobili Amerykanie. Później powtórzyli to jeszcze tylko z Alaską — publikujemy fragment książki Artura Owczarskiego „Luizjańskie gumbo”. 

Artur Owczarski o najnowszej książce i cajunskielj kuchni.

Luizjana jest jak gumbo, tradycyjna potrawa tego stanu – twierdzi Artur Owczarski w swojej najnowszej książce: „to tygiel składników, miks smaków, mieszanka, gulasz, zupa, manifestacja różnorodności, erupcja zagmatwania”. Z autorem rozmawialiśmy o cajuńskiej kuchni, niezmierzonych bagnach z aligatorami i twardych ludziach, którzy tam żyją.

Amerykański stan Teksas kojarzy się z kowbojami i rodeo, ale też z przemysłem kosmicznymi („Houston, mamy problem”), sztuką barbecue i grzechotnikami.

Artur Owczarski, autor bestsellerowej opowieści o słynnej Drodze 66, tym razem odkrywa dla nas region w południowej części USA. W nowej książce pt. „Teksas to stan umysłu” przedstawia m.in. ślady polskości i dziedzictwo kulturowe emigrantów z Opolszczyzny. Co łączy nas z Teksańczykami

Artur Owczarski – podróżnik i pisarz

Źródło: Dzień Dobry TVN

Obecnie kraina kontrastów ale kiedyś miejsce gdzie wszystko mogło się zdarzyć. Pora na podróż w czasie i przestrzeni. W 1854 roku 150 Ślązaków osiadło w Teksasie. Część z nich osiadło w drugiej najstarszej polskiej osadzie w USA, miasteczku Bandera.

Żródło: Czwórka Polskie Radio

Artur Owczarski, podróżnik, autor reportaży: „Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży” i “Texas to stan umysłu”, tym razem zabierze nas na bagna do Luizjany, gdzie aligatorów jest tyle, ilu mieszkańców, gdzie je się zupy z żółwia, sumy łowi na mydło, a deszcz nikomu nie przeszkadza, nawet komarom… w gryzieniu.

 Źródło: Radio Rodzina

Trzecim gościem tej serii podcastów jest Artur Owczarski – pisarz, podróżnik i jednocześnie wydawca tejże książki. Porozmawiamy nie tylko o mojej książce ale i książkach Artura oraz o jego niedawno zakończonej podróży do Luizjany. Zapraszam do ogniska! Marek Tomalik.

 

Z włóczęgą człowiek się rodzi

Zakochał się w Teksasie. Nazywany polskim kowbojem został honorowym obywatelem Bandery, światowej stolicy kowbojów.

 Źródło: Puls Biznesu

USA. Dlaczego Kalifornijczycy masowo przeprowadzają się do Teksasu?

Od kilku lat obserwujemy prawdziwy exodus Kalifornijczyków do Teksasu. W Austin, drugiej Dolinie Krzemowej, swoje oddziały otwierają również giganci technologiczni, jak Google i Space X. Stan „samotnej gwiazdy” przyciąga Amerykanów możliwościami biznesowymi, cenami domów i poziomem życia, który według statystyk plasuje się jako jeden z najwyższych w USA.

 Źródło: WP.PL

W podróży jest już prawie od 20 lat. Jego wyprawy do Stanów Zjednoczonych skończyły się wydaniem dwóch książek. Już teraz zobaczcie rozmowę z podróżnikiem – Arturem Owczarskim.

 Źródło: Red Carpet TV

Życie jak w Madrycie – audycja prowadzona przez Conrado Moreno. Gościem odcinka był Artur Owczarski.

 Źródło: Życie jak w Madrycie

Jest pasjonatem podróży, jeździ po całym świecie od prawie 20 lat. Zwiedzał buddyjskie klasztory, był w Himalajach i na safari, nurkował w różnych zakątkach globu, latał balonem nad pustynią Namib i ścigał się w regatach na Karaibach. Mówi o sobie, że jest amerykanofilem. Prywatnie to ojciec trójki dzieci i założyciel wydawnictwa BookEdit. Mowa o Arturze Owczarskim, autorze reportaży: „Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży” i “Texas to stan umysłu”.

 Źródło: Plus Radio

Zakochał się w Teksasie. Nazywany polskim kowbojem, został honorowym obywatelem Bandery, światowej stolicy kowbojów. W styczniu Artur Owczarski, prezes Citron Group, założył nowy biznes – selfpublishingowe wydawnictwo BookEdit.

 Źródło: Puls Biznesu

Radio Rodzina

Jest pasjonatem podróży, jeździ po całym świecie od prawie 20 lat. Zwiedzał buddyjskie klasztory, był w Himalajach i na safari, nurkował w różnych zakątkach globu, latał balonem nad pustynią Namib i ścigał się w regatach na Karaibach. Mówi o sobie, że jest amerykanofilem. Prywatnie to ojciec trójki dzieci i założyciel wydawnictwa BookEdit. Mowa o Arturze Owczarskim, autorze reportaży: „Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży” i “Texas to stan umysłu”.

 Źródło: Radio Rodzina

TV Biznes 24 – Biznesmania – BookEdit

Roman Młodkowski rozmawia z Arturem Owczarskim, założycielem wydawnictwa BookEdit. Wywiad dla TV Biznes24 w ramach programu Biznesmania został wyemitowany 26 kwietnia 2021 roku. 

Źródło: TV Biznes24

Texas oczami podróżnika – Artur Owczarski

Posłuchajcie rozmowy z honorowym obywatelem Bandery, światowej stolicy kowbojów 🤠

 Źródło: Spotify

Skąd w mieszkańcach Teksasu tyle zadziorności? W herbie podwodnego okrętu atomowego widniał napis „Nie zadzieraj z Teksasem” (Don’t mess with Texas). Artur Owczarski w swojej książce zaprasza w niezwykłą podróż pełną analogii i nawiązań do Polski.

Źródło: Trójka

“Teksas to stan umysłu” – audycje prowadzi podróżnik Marek Tomalik

 

Źródło: RMF Classic

To tak, jakby Polakom przyszło nagle zmierzyć się z upałami rzędu 45 st. C, typowymi dla Teksasu. Nikt nie spodziewał się takiej pogody i najgorsze jest to, że ani służby nie były do tego przygotowane, ani nie działały żadne systemy ostrzegawcze – mówi w rozmowie z Onetem Artur Owczarski, autor książki „Teksas to stan umysłu” i honorowy mieszkaniec miasteczka Bandera w Teksasie.

Źródło: onet

Route 66 to najsłynniejsza droga na świecie. Autor książek o USA, Artur Owczarski przemierzył ją z zachodu na wschód.

 Źródło: Spotify

Kolejna fascynująca książka podróżnika, który szczególnie upodobał sobie amerykański krajobraz. Efektem jego podróży był najpierw tom „Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży”, w którym zmierzył się z legendą Ameryki. Drugą publikację poświęcił natomiast Teksasowi, jednemu z najbardziej fascynujących regionów USA, którego mieszkańcy „zdają się być czasami bardziej amerykańscy niż mieszkańcy pozostałych stanów”. Autor opisuje Teksańczyków jako ludzi otwartych, uśmiechniętych i gościnnych.

Źródło: Rynek książki

Czytaj z eKutno: Teksas to stan umysłu

W obecnych czasach większość z nas może zapomnieć o podróżach i odwiedzaniu odległych krajów. Jedyne możliwości jakie nam pozostają to telewizja, Internet, a przede wszystkim książki. A skoro o książkach mowa, to ostatnio dzięki tytułowi wydawnictwa Zona Zero wybrałem się w jedyną w swoim rodzaju podróż do Teksasu, o której chciałbym Wam opowiedzieć.
Źródło: eKutno

Winny Teksas

Artur Owczarski podróżuje od prawie dwudziestu lat. W wyniku wypraw do USA napisał dwie książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży” oraz „Teksas to stan umysłu”. Dziś opowiada o winnej, teksańskiej historii. W 2019 roku otrzymał tytuł honorowego mieszkańca miasta Bandery…
Źródło: damosfera

Teksas to stan umysłu. Tu wszystko jest większe

Nasz świat się unifikuje. Idea globalnej wioski stała się faktem. Gdzie zatem szukać wyjątkowości? Gdzie ludzie mimo otaczającej nas współczesności zachowują kulturową indywidualność. Na przykład w Teksasie! Teksańczycy mają swój styl, tego im nikt nie odmówi. Są wyjątkowi bo czują się wyjątkowi i są z tego dumni!
Źródło: onet.pl

Czy Teksas winem stoi? „Za jakiś czas świat dowie się o tutejszych winnicach”

Artur Owczarski podróżuje od prawie dwudziestu lat. W wyniku wypraw do USA napisał dwie książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży” oraz „Teksas to stan umysłu”. Dziś opowiada o winnej, teksańskiej historii…
Źródło: onet.pl

Światowa stolica kowbojów, czyli Ślązacy na Dzikim Zachodzie

Bandera to druga najstarsza polska osada Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku Kongres w Waszyngtonie przyznał tej teksańskiej miejscowości oficjalny tytuł światowej stolicy kowbojów. A wszystko zaczęło się od grupy Ślązaków, która przybyła tam ponad 160 lat temu.
Źródło: wpolskimmiescie.pl

Artur Owczarski: Polska osada w Teksasie jest światową stolicą kowbojów

„Teksas, jako jedyny stan, był niepodległym państwem. Poczucie niezależności i wyższości teksańczyków jest tam bardzo odczuwalne. Flaga Teksasu, jako jedyna, może wisieć na równi fladze Stanów Zjednoczonych” – powiedział w Poranku „Siódma9” Artur Owczarski, autor książki „Teksas to stan umysłu”.
Źródło: Siódma9

Wspólne Czytanie z Radiem Gdańsk: „Teksas to stan umysłu” Artura Owczarskiego

 Prowadzi:  Iwona Borawska.
Źródło: Radio Gdańsk

Podróże duże i małe: Teksas to stan umysłu

Prowadzi Przemysław Iwańczyk
Źródło: TOK FM

Kowboje, loty w kosmos i wielka polityka. „Teksas to stan umysłu” Artura Owczarskiego

Stan o powierzchni większej, niż jakikolwiek europejski kraj, oprócz Rosji. Siedziba światowych korporacji technologicznych, Międzynarodowej Agencji Kosmicznej NASA, a także jedna z największych światowych gospodarek. Równocześnie też ostoja amerykańskiego patriotyzmu i konserwatyzmu oraz miejsce, gdzie broń palna jest legalna. Zapraszamy do Teksasu. Czy naprawdę, jak pisze Artur Owczarski, Teksas to stan umysłu? 
Źródło: Lubimy Czytać

Pod naszym patronatem: „Teksas to stan umysłu”

Czy mieszkańcy Teksasu wszędzie chodzą z bronią? Dlaczego prawo do jej posiadania jest dla nich nadal święte? Ile grzechotników można wyciągnąć z kanalizacji teksańskiego domu? Czy można zabezpieczyć się przed tymi podstępnymi gadami? Dlaczego BBQ urosło w Teksasie niemal do rangi religii? Czy z jazdy na bykach można utrzymać rodzinę?
„Teksas to stan umysłu” to kolejna książka Artura Owczarskiego, autora bestsellerowej opowieści o słynnej Drodze 66, którą przejechał w całości. Podróż z Chicago na zachód kontynentu i przemierzanie amerykańskich miasteczek obudziła w nim tęsknotę, nostalgię za światem, który pozostawałby wierny korzeniom wartości i tradycji. W kolejnej reporterskiej książce odkrywa Teksas od podszewki…
Źródło: Miesięcznik Poznaj Świat

RODEO W HOUSTON

W ciągu trzech tygodni trwania imprezy ponad 2,5 miliona ludzi odwiedza największe rodeo na świecie: Houston Livestock Show and Rodeo. Nieco mniejsze imprezy odbywają się w wielu innych teksańskich miastach: Fort Worth, Austin czy San Antonio. Teksańczycy kochają rodeo. Na czym polega fenomen tego sportu? Fragment pochodzi z książki „Teksas to stan umysłu”, autorstwa Artura Owczarskiego. 
Źródło: interia.pl

Czy „Teksas to stan umysłu”?

Amerykański stan Teksas kojarzy się z kowbojami i rodeo, ale też z przemysłem kosmicznymi („Houston, mamy problem”), sztuką barbecue i grzechotnikami.

O Teksasie rozmawialiśmy w audycji „Cztery pory roku” z Arturem Owczarskim, podróżnikiem, znawcą Stanów Zjednoczonych, autorem kilku książek na temat tego kraju. Najnowsza pozycja w jego dorobku nosi tytuł „Teksas to stan umysłu”.

Źródło: Polskie Radio

Prolog Live! | Artur Owczarski | Teksas od podszewki

Artur Owczarski, autor bestsellerowej opowieści o słynnej Drodze 66, tym razem odkrywa dla nas Teksas od podszewki. Prowincjonalny, prawdziwy, nielukrowany, nie dla turystów. Za to bardzo, o dziwo, przypominający Polskę. Rozmowę prowadziła Katarzyna Domańska. Źródło: Legimi

Słowa, które mają moc

Słowami, które nieustannie słyszeliśmy w marcu i kwietniu, odmienianymi przez wszystkie przypadki, były #zostańwdomu i to jeszcze z nieodzownym hashtagiem z przodu. Stały się tak silne i globalne, że były powtarzane w każdym języku, na każdym krańcu świata. Dotyczyły wszystkich i wszędzie, jednoczyły i służyły walce z pandemią. Są uniwersalne i ponadnarodowe. Nie da się ich zawłaszczyć, opatentować, spieniężyć, chociaż wyobrażam sobie serię produktów higieny osobistej z napisem „zostańwdomu”. Prędzej czy później ktoś to zrobi….
Źródło: www.oohmagazine.pl

Ox Ranch – męski świat na teksańskiej ziemi

Godzinę jazdy do meksykańskiej granicy, pomiędzy Uvalde i Camp Wood leży Ox Ranch. Prawie 9000 hektarów prywatnej posiadłości. Liczone płasko na mapie. Biorąc pod uwagę wszystkie góry i wzgórza, znacznie więcej. To w sumie 45 kilometrów kwadratowych. Cała dolina otoczona wzgórzami należy do jednego człowieka, który nabył trzy okoliczne posiadłości i stworzył to miejsce. Jadę do celu sam i czuje, że jestem na odludziu, że oddalam się od cywilizacji i zbliżam do magicznej krainy…
Źródło: www.oohmagazine.pl

Route 66 – szlakiem kultowych, amerykańskich reklam

Rozpoczęcie budowy Drogi 66, pod koniec lat 20. ubiegłego wieku, zbiegło się z intensywnym rozwojem amerykańskiej motoryzacji. Lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku to już prawdziwy boom turystyki samochodowej w USA. Podróże stały się dostępne dla klasy średniej, a jazda samochodem, do np. parku Disneya w Kalifornii, przygodą samą w sobie…
Źródło: www.oohmagazine.pl

Afryka – kolebka ludzkości i… reklamy

Reklama zewnętrzna obecna jest pod każdą szerokością geograficzną. Od zarania dziejów, jak człowiek miał coś na sprzedaż, to musiał to ogłosić światu. Skoro Afryka jest kolebką ludzkości, to z lekkim przymrużeniem oka można założyć, że jest też kolebką reklamy…
Źródło: www.oohmagazine.pl

Festiwal grzechotników – Teksas

Susza trwała już osiem lat. Przez ten czas w Teksasie spadło o połowę mniej deszczu niż zwykle. Wyschły pola i preria. Brakowało wody. Cierpieli ludzie i zwierzęta. W okolicy pojawiło się dużo więcej szczurów i myszy. Schodziły z pól, do miasta, w poszukiwaniu jedzenia. Za nimi ciągnęły drapieżniki, w tym węże… Źródło: www.turystyka.wp.pl

Polish author given honorary citizenship to Bandera County

Extending the reach of camaraderie and brotherhood, commissioners signed a certificate of citizenship making Artur Owczarski, of Warsaw, Poland, an honorary citizen of Bandera County.
Źródło: The Bandera Prophet

Droga matka. Wyprawa kultową Route 66

Gościem Meloradia jest Artur Owczarski – autor książki, w której opisuje swoją podróż po Stanach Zjednoczonych legendarną Drogą 66 ciągnącą się od Chicago po Santa Monica w Kalifornii. Źródło: Meloradio

Legendarna droga Ameryki.
„Są ludzie, którzy spędzają na niej całe życie”

Route 66 ma cztery tysiące kilometrów długości, więc podróż nią może zająć raptem kilka dni, ale są ludzie, którzy spędzają na niej całe życie – powiedział Artur Owczarski, autor książki „Droga 66. Droga Matka: o historii, legendzie, podróży”. Źródło: TVN24 BiS

Aktywna sobota: Artur Owczarski – honorowy obywatel z Teksasu

Gościem Małgorzaty Kron był Artur Owczarski – podróżnik,który został honorowym obywatelem miasta Bandera w stanie Teksas w USA. Źródło: RDC

Aktywna sobota: Wodospady Wiktorii i foki w Namibii

O wodospadach Wiktorii i fokach w Namibii – w audycji Małgorzaty Kron opowiadał podróżnik Artur Owczarski. Źródło: RDC

11 podróży do Chin

Gościem Przemysława Iwańczyka jest Artur Owczarski – podróżnik, żeglarz, autor książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży”. Źródło: TOK FM

Aktywna sobota: o książce „Droga 66”

W audycji spotkanie z autorem książki „Droga 66” Arturem Owczarskim. Źródło: RDC

Route 66 – o podróży wzdłuż najsłynniejszej drogi świata mówi Artur Owczarski

Gościem Przemysława Iwańczyka jest Artur Owczarski – podróżnik, żeglarz, autor książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży”. Źródło: TOK FM

 

Teksas – wino, rodeo i grzechotniki

Gościem Przemysława Iwańczyka jest Artur Owczarski – podróżnik, żeglarz, autor książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży”. Źródło: TOK FM

Copyright © 2023 Artur Owczarski. All Rights Reserved. | Intuitive by Catch Themes