Site Overlay

Teksas – klimat i krajobraz

Warunki klimatyczne w Teksasie nie są proste. Dzisiaj jest to napewno mniej odczuwalne niż np. sto czy dwieście lat temu. Osadnicy przechodzili tam istne piekło. W Teksasie zdarzają się pożary, zamiecie, śnieżyce, fale nieznośnego upału, susze, burze, zamiecie piaskowe, powodzie, tornada, huragany i trzęsienia ziemi. Największa w historii USA katastrofa naturalna była w Teksasie. W 1900 roku, aż osiem tysięcy ludzi straciło życie w huraganie, który nawiedził położone nad zatoką meksykańską Galveston. 

Galveston
Galveston

Kilkuletnie okresy suszy, charakterystyczne dla Teksasu doprowadzały  kiedyś do głodu. Susze trwają zawzyczaj kilka lat pod rząd, a potem znowu przychodzi okres kilku lat kiedy regularnie pada deszcz. W dawnych czasach, ci którzy przetrwali kaprysy pogody i zapewnili sobie coś do jedzenia musieli jeszcze uważać na grzechotniki, które w Teksasie mają się do dzisiaj świetnie i stanowią realne zagrożenie. Wahania temperatur od minus 5 w styczniu do ponad 40 stopni w sierpniu są podobne jak w Polsce ale biorąc pod uwagę, że minus pięć zdarza się praktycznie tylko w styczniu, a pozostała część roku to krótka wiosna i piekielnie gorące lato to te kikla dni poniżej zera Teksańczycy odczuwają jako nie do wytrzymania. Krajobraz stanu jest bardzo różnorodny. Texas to nie tylko ciągnąca sie po horyzont preria. Tak wygląda jedynie jego zachodnia część. Położone w centrum stanu Hill Country to krajobraz ciągnących się setkami kilometrów, porośniętych drzewami, zielonych wzgórz .

Hill Country

Podobnie krajobraz wschodniego Teksasu nie ma nic wspólnego z prerią. Dominują lasy. Na południu leży zatoka meksykańska więc pełno tam miejscowości turystycznych, które wyglądają jak żywcem przeniesione z Florydy. Ośrodki wczasowe, ocean i plaże. To co, raz do roku, łączy krajobraz całego stanu to łubin. Oficjalny kwiat Teksasu. Kwitnie od marca do połowy kwietnia, praktycznie w każdym zakątku stanu. Niektóre gminy nie pozwalają na koszenie trawy w wyznaczonym czasie aby dać zakwitnąć kwiatom. Co roku, wzdłuż dróg sieje się nowe nasiona, przez co na krótki okres w roku krajobraz staje się ujmująco niebieski. Nie jedna gmina i nie jeden mieszkaniec dosiewa co roku nowe kwiaty więc ich liczba stale rośnie. 

Lasy i bagna we wschodnim Teksasie
Pustynia chihuahua – Big Bend County
Teksas – wielkie równiny
Pustynia chihuahua – Big Bend County
Copyright © 2022 Artur Owczarski. All Rights Reserved. | Intuitive by Catch Themes